top of page
  • Yazarın fotoğrafıairarts

HAMMOCKYOGA İLE YERÇEKİMİNİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ DÖNÜŞTÜRÜN! TERS DURUŞLARIN ÖZEL YARARLARI NELERDİR?

Yer çekimi, vücudumuz üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Vücudumuzu ayakta tutar, kemiklerimizi ve kaslarımızı destekler. Ancak yer çekiminin bazı olumsuz etkileri de olabilir. Örneğin, sırt ağrılarına, kas gerginliğine ve omurga deformasyonlarına neden olabilir.


HammockYoga, yer çekiminin bu olumsuz etkilerini dönüştürmek için tasarlanmış bir yoga türüdür. Hammock, yani hamak, yer çekiminin etkisini azaltarak vücudun daha rahat ve güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu sayede, sırt ağrıları, kas gerginliği ve omurga deformasyonları gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur.HAMMOCKYOGADA TERS DURUŞLARIN ÖZEL YARARLARI

HammockYoga, yer çekiminin olumsuz etkilerini dönüştürmek için kullanılan yenilikçi bir yoga türüdür. Hammock, vücudunuzu desteklediği için, kas ve kemiklerinize daha fazla yük biner ve omurganıza baskıyı azaltır. Bu da, kas ve kemiklerinizi güçlendirmeye, sırt ağrısını azaltmaya ve esnekliği artırmaya yardımcı olur. HammockYogada özellikle ters duruşların sunmuş olduğu özel yararlardan bazıları şunlardır;


En benzersiz ve dikkat çekici faydalarının bazıları Sıfır-Baskı Ters Dönmeleri adı verilen hareketlere özgüdür. İnversiyon terapisinin faydalarnıı söyle sıralayabiliriz;


İnversiyon; yer çekiminin vücut üzerindeki diğer olumsuz etkilerinin önüne geçen başarılı bir yöntemdir. Zamanla yer çekimi dolaşım, boy kısalması, organ prolapsusları (sarkma) ve genel vücut fonksiyonları sorunlarını daha da kötüleştirebilir. İnversiyon, genel sağlık durumunu koruyabilmede proaktif bir yöntem olarak da sunulabilir. Baş aşağı durmak, kasları esnetip rahatlatır, stres ve baskıyı azaltır, bağların daha sağlıklı hareket etmelerine yardımcı olur.


İnversiyon, Bel ve Sırt Ağrısını Azaltmaya Yardımcı Olur!


İnversiyon aslında, ağırlık aktarımı yerleri olan eklemlerdeki basıncı azaltmak için kilonuz ve yer çekiminden faydalanan doğal traksiyon yöntemidir. Vücudunuz ters dönmüş bir şekilde havada asılıyken, yer çekimi kuvveti traksiyon uygular, bu da omurgayı gerip uzatarak esneklik sağlar, vertebralar arasındaki mesafeyi artırarak da diskler ve sinir kökleri üzerindeki baskıyı azaltır. Daha az baskı, daha az bel ve sırt ağrısı anlamına gelir. Omurgadaki her bir sinir kökü vertabralar arasındaki boşluklardan geçtiği için bağ "örtülerinde" bulunan tombul disklerin, sinir köklerini bu baskıdan ve vücudunuzu da ağrılardan kurtarması gerekmektedir. İnversiyon, vücudun yer çekiminin etkisiyle uğradığı zararlı baskıyı tersine çevirmek veya hafifletmek için gerekli olan esnekliği ve egzersizi sunuyor.Beden Duruşunu Düzeltir


Baş aşağı durduğumuz sırada, yerçekiminin etkisiyle aşağı doğru esneriz, omurgamız güçlenir, kronik halde sıkışmış adalelerimiz gevşer. Bu gevşeme baskıyı hafifleterek omurganın düzgün bir hal almasını sağlar, böylece de beden duruşunu iyileştirir. Bu duruşa bağlı, yani bizi bu şekilde tutan adaleler de esnemiş ve gevşemiş olur. Tekrar ayağa kalktığımız zaman, adaleleri güçlendiren ve omuru esnetip düzelmesini sağlayan bu duyguyu daha fazla hissederiz.


Beslenme ve Arınma


Kalbimiz bütün vücudumuza kan pompalayarak oksijen ve besin taşır, bu arada da toksinlerden temizlenmeyi sağlar. Fakat yerçekimi kanın ayaklarımızdan tekrar kalbimize dönmesini, yani dönüş yolu faaliyetini güçleştirir. Vücudu arındırıcı lenf sistemi kalp gibi pompa görevi görmez, bütün vücutta dolaşarak atıkları hücrelerden çekip vücudun dışına atmayı sağlayan lenf sıvısı, adale hareketine ve yerçekimine bağlı çalışır. Yerçekiminin olumsuz etkilerini azaltan baş aşağı durma hareketi, kalbe ve lenflere bir mola verdirerek bütün vücutta oksijen ve besince zengin taze kanın dolaşımını ve hücrelere ulaşımını hızlandırır, atıklardan temizlenmesini sağlar.


Vücudun Farkındalığını ve Oryantasyonu Geliştirir


Baş aşağı duruş denge ve konumsal farkındalıkta rol oynayan iç kulağı da uyarır. İşi için gerekli oryantasyona ve dengeye sahip olmak isteyen başta atletler olmak üzere pek çok kişi inversiyon terapisini kullanmaktadır.


Baş Aşağı Esneme Egzersizinin Özellikleri

• Doğal esneme formu

• Kullanıcının kendi ağırlığı ile yerçekiminin pozitif etkisinin kullanılması

• Çeşitli açılarda ters yerçekimi ile esneme (Kişiye özel esneme)

• HAMMOCK ile Bel ve Sırt ağrılarına evde çözüm (Her ihtiyacınız olduğunda)

• Günde en az 1-2 kez ve en fazla 3-5 dakikaİster kendi hamağınızla, ister bir HammockYoga stüdyosunda ; HammockYoga, her yaştan ve seviyeden insanın yapabileceği eğlenceli ve faydalı bir yoga türüdür. Yer çekiminin olumsuz etkilerinden kurtulmak ve vücudunuzun esnekliğini artırmak için HammockYoga'yı deneyebilirsiniz.

41 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page