top of page

HAMMOCK YOGA & AERIAL YOGA

Hamak disiplini, ortalama 450 kilograma kadar taşımak için tasarlanmış bir destek olan özel bir hamak türü gerektirir.Teçhizat tipik olarak destek zincirleri, dokuma kayış, ipek hamak ve karabinalardan oluşur. Her şeyden önce asıldığı yerin mukavemeti çok sağlam olmalıdır. Özellikle evinizde sağlam bir tavana asarak kendi pratiklerinizi yapabileceğiniz gibi istediğiniz zaman çantanıza atıp dış ortamda dahi bu tecrübeyi yaşamanız mümkündür.

Hava yoga tarzının tarihinde büyük yoga ustası BKS Iyengar, yogada sahne kullanımını yaygınlaştıran ilk kişidir. Binlerce yıldır cihazları kullanan ve ağaçlardan baş aşağı asılı çok daha fazla yogi olmasına rağmen, BKS Iyengar bloklar, kayışlar veya ipler ve doğaçlama ters çevirme sapanları gibi aksesuarları içeren eksiksiz bir uygulama yarattı.

2001 yılında ABD'de bir fizyoterapist olan Antonio Cardenas, bugün hem Aerial Yoga hem de Yoga Trapezinde kullanılana benzer bir cihaz geliştirdi ve aynı zamanda bugün "Omni Gym" olarak bilinen "Yoga Swing" olarak da anıldı.

Aerial Yoga ile Yoga Trapeze arasındaki fark tam anlamıyla mevcut değil. İki isim olmasına rağmen, sadece bu türün yoga sahnesinde kesinlikle yeni ve heyecan verici olduğunu gösterir.

 

Bazıları, Hava Yogasının çoğunlukla Iyengar geleneklerini izlediğini ve bir tutam ruhsal unsurlara sahip olduğunu, ayrıca daha statik ve yin olduğunu, Yoga Trapez'in ise daha yang olduğunu söylüyor. Bunların dışında Aerial Silks hava ipeklerine benzer şekilde aynı ters çevirme sapanlarını kullanan ve dolayısıyla kendilerini Aerial Yoga olarak adlandıran başka faaliyetlerde vardı.

Bir yoga türü olarak ipek hamak kullanılan aerial yoga, 2000 yılının başlarında birkaç öğretmen tarafından geliştirildi.

Öncülerden biri, AntiGravity Fitness kurucusu, Christopher Harrison iken ( Aerial silk kumaşını İpek hamak şeklinde kullanmayı keşfetmiştir 1999 ) , diğeri ise Unnata Aerial Yoga kurucusu, ( Hatha yoga geleneğindeki asanaları hamak ile uygulamıştır )uzman bir Yogini olan Michelle Dortignac’dır.

Unnata Aerial Yoga, geleneksel asana uygulamasını geliştirmek, iyileştirmek ve zorlu pozları güvenle yapabilmek için  hamak desteğini kullanan,  dikkatle geliştirilmiş bir Hatha Yoga yöntemidir. Yogik geleneğe dayanan kapsamlı bir disiplindir. 2006

AntiGravity Fitness anti-yerçekimi ilkelerini kullanırken ve bunu dans, akrobasi, fitness, pilates ve %60 yoga ile birleştiren bir yöntemdir. Zor akrobasi hareketlerini optimum güvenlik ve rahatlıkla gerçekleştirmeye izin veren kapsamlı bir disiplindir. 2007

AirArts Hammock Yoga & Fitness ; 4 Boyutlu inversiyon terapisinin rehabilite içeriği ile kişinin genel sağlığını güzelliğini arttırmaya yönelik bir metod olup, biyomekanik, anatomi, nefes ve meditasyon unsurlarını da içinde barındıran gelişmiş bir tekniktir. Fitness, akrobasi, dans, pilates, barre metod yanısıra yogik geleneğe dayanan BKS Iyengar Yoga'nın geliştirdiği blok, kemer, sandalye ya da yastık gibi araçların arasında hamağın kullanımınıda özelleştirerek bedenin, zihnin, duyguların ve aklın birleşmesini hedefler. 2021

HAMMOCK & AERIAL YOGA: Liste
bottom of page