top of page

HAMMOCK YOGANIN BENZERSiZ ETKiLERi

Hamak teknikleri ,kişinin omurgasını esnek tutarak ve dolayısıyla duruşunu doğrultarak, yaşlanma sürecini tersine çeviren bir yöntemdir. Yerçekiminin tüm olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yarayan, omurlar ve eklemler üzerine baskı yaratmadan yapılan ters dönme hareketleri için en güvenli tekniktir. Omur disklerindeki basıncı kaldırarak gerekli sıvıyı almalarını yardımcı olur böylece omurilikteki sinirler için boşluk yaratılmış olur. Böylelikle bir seansın sonunda dahi özellikle sırt, bel ve boyunda ki kronik ağrıları hafifletir ya da tamamen ortadan kaldırır.

En önemlisi, askıya alınmış hamak kullanımının omurga dekompresyonuna yardımcı olan ve kasların ve eklemlerin esnekliğini ve doğal sağlığını iyileştiren hareketlerin gerçekleştirilmesine izin vermesidir. Sabit süspansiyon ve sallanma, vücudun yerde yapılan geleneksel egzersizlerden daha fazla esneklik ve kuvvet kazanmasını sağlar.

 

Hamak disiplini zihinsel odaklanma gerektiren bir spor türüdür. Bir pozdan diğer poza geçerken dengenizi kaybetmemek ve vücudunuzu kontrol etmek, kaslarınızı düşündüğünüzden çok daha fazla zorlayabilir. Bu sayede zaman içerisinde vücudunuzu daha iyi tanımaya ve daha iyi odaklanmaya başlarsınız. 

Hamak yoga, zor bir spor görünse de aslında yogaya yeni başlayanlar için en ideal yoga türüdür. Yogaya yeni başlayan öğrenciler, kullanılan hamakların verdiği fiziksel destek sayesinde postürleri üzerinde çalışabilir ve kaslarını güçlendirebilir. Artan esneklik ve eklem hareketliliği ile zorlu pozlara geçişler kolaylaşır.

Yerçekimine meydan okurken sallanma ve ters dönmeler ile çocukluğumuza dönmenin verdiği keyifle eğlencenin yanı sıra nefes-meditasyon ile dingin- sakin bir farkındalığa erişiriz. Beden-zihin arasında kurulan denge ile bitirilen bir sınıfta farkındalık bilincimiz artarken bu huzur hayatımızdaki dengeye yansır. Dengeli ve fardındalık içindeki bir yaşam da mutlu bir yaşam anlamına geliyor.

Mentalitedeki korkuyu yenme, başarabilme duygularındaki değişim insan zihninde yeni bir pencere açar. Baş aşağı durduğumuzda, ters döndüğümüzde vücut sistemi kendi yenilerken mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasını sağlıyor. Uygulama sonrası mutluluk ve mutluluk hormonlarının bileşenleriyle tüm varlığınız için  bütünüyle şifalanma ve değişim sunar.

Başlıca en önemli etkileri;

  • Lenfatik sistem başta olmak üzere tüm sistemleri resetler.

  • Vücut üzerindeki anti-yerçekimi etkileri nedeniyle yaşlanma karşıtıdır.

  • Dekompresyon bağlantıları ile omurga disklerinin nemlenmesini sağlarken duruş bozukluklarında hızlı ve etkili sonuçlar verir.

  • İleri seviye yoga sınıflarına hazırlık ve kolaylıkla asanalara geçişi sağlarken yaralanma riskini ortadan kaldırır.

  • Hamak kas esnekliğinin ve eklem hareketliliğinin artmasını sağlarken, deep tissue masaj teknikleriyle kas gerginliğinin giderilmesini sağlar.

Yerçekiminin olumsuz etkilerine meydan okuyun!: Liste
bottom of page